Kategoriler, Kişisel Gelişim, Psikoloji

Sen Sev, Gerisi Gelir

Derler ya; sevince sana bir güzellik geldi diye. Ne kadar doğru bir cümle. Fakat, neden sadece karşı cinse olan sevgi için bu cümleyi kullanırlar anlamam. Bence kendini sevmekle başlayıp sonrasında çevresini seven herkese güzellik gelir. İşte bu örnek sevginin büyüsünü somut bir şekilde gördüğümüz sonuçlardan bir tanesi. Sevgi, tanımı yapılacak bir kelime değil, sevginin daha çok öznel bir şey olduğunu düşünüyorum. Fakat sevgiyle ortaya çıkan bir büyü var, kısaca “sevginin büyüsü”. Sevgi tanımınız ne olursa olsun etkileri her zaman olumludur çünkü siz de artık sevginin büyüsünü yaşamaya başlarsınız. Şimdi aklından ne geçiyor ufak bir tahminde bulunayım. “Sevgi her zaman olumlu değildir, ben sevdiğim çoğu insandan zarar gördüm.” Büyük ihtimalle, aklına gelen şeylerden bir tanesi bu veya benzeri bir cümle. İstersen bu konu üzerinde duralım biraz.

Sevmek Kötü Sonuçlar Doğurur mu?

Sevgi yayılan ve büyüyen bir şeydir. Bunun sonucunda olumlu bir etki görmesen bile emin ol verdiğin sevgi çevrene olumlu bir şekilde yayılarak başka güzel sonuçlara yol açmıştır. Tatmin etmediyse, tamam çevrene bile olmasa insanlığını korumak için sevgi lazım. Sevgi anahtarı olmazsa insanlığını tehdit eden birçok şey o kapıdan rahatlıkla girebilir. Evet sevgi bazen kötü sonuçlar doğurabilir ama bu sevmenin kötü bir şey olduğunu göstermez. Farklı gibi görünen fakat benzer bir örnek vermek istiyorum. Bir insanın niyeti iyiyken, yaptığı şeyin sonucu kötü olabilir ya da tam tersi bir insanın niyeti kötüyken yaptığı şeyin sonucu iyidir. Şimdi siz sonuca bakarak mı iyi, kötü sıfatlarını getirirsiniz yoksa niyete bakarak mı? Sevginin de bazen sonuçları kötü olabilir, fakat bu sevginin kötü olduğunu göstermez.

Sevginin Tek Bir Sonucu Yoktur

Sevginin bir eş zamanlı sonucu vardır bir de geriden gelen sonuçları vardır. Belki sevginle eş zamanlı gelen sonuç kötü olabilir ama geriden gelen, sevgine yetişmeye çalışan sonuçları beklemeden sevgiye küsme. Sadece bekle, güzel şeyler sana uzaktayken yaşadığın acılar seni sevmekten vazgeçirmemeli. Belki, sonucunda gördüğün üzüntüyü değiştirecek kadar güçlü geliyorlardır. Sen sev, arkana bakmadan sev, bırak iyi ve güzel olan şeyler geriden bile gelse elbet sana ve sevgine yetişir. Sevginin büyüsünü hisset, büyüsüyle yaşadıklarına izin ver o zaman sevgiden ve sevmekten vazgeçmezsin. Hiçbir şey düşünmeden sev mesela, sonuçlarından korkmadan sev. Yaşa, tadına var ve bunun için mutlu ol. Unutma sen ne kadar insanları, çevreni, doğayı seversen o kadar kendine karşı sevgin artar. Sevginin kötü sonuçlarına rağmen hala seviyorsan, sevmeye devam ediyorsan arkan sağlam güzel insan, sevgiyle birlikte bütün güzellikler sıraya dizilmiş sana koşuyor.

Önerilen Yazılar

Yorumunu Bekliyorum