Kategoriler, Kişisel Gelişim

Kendini Geliştirme Yolları

Artık çoğu insan durağan yaşantıdan sıkılmış durumda ve kendilerini geliştirecek adımlar atmak istiyorlar fakat nereden başlayacaklarını bilmedikleri için harekete geçemiyorlar. Bu yüzden size yardımcı olacak bazı püf noktalarına değinmek istedim. Bunları yazarken kendimden de yola çıkarak, sizlere yansıtmak istiyorum.

(Test edildi, Onaylandı 🙂 )

Bazen hayatımızı yönlendiremediğimiz durumlar oluyor ve bir bakmışız, istemediğimiz durumların içindeyiz. Geri dönüşü olmayan durumların üstesinden gelmek ve onları avantaja çevirmek bizim elimizde. Bulunduğumuz durumların pozitif yönlerini düşünmekle başlayabiliriz. Sonuç olarak her zaman kontrol kumandası bizim elimizde olmuyor, bu yüzden hayatın karşımıza çıkardığı sürprizlere açık olmamız gerekiyor.

“Her şeyde, bir hayır vardır.”

  • Yılmadan gerçekten yapmak istediklerinize doğru bağlantılar kurarak, istemediğiniz durumlardan sıyrılabilirsiniz.
  • Hayattaki amacımızı belirleyip ona doğru yol alırken kendinizi geliştirmeniz, daha sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlar.

1. Yenilikler Açık Ol


Bunu asla yapamam dediğin şeylerle başlayabilirsin. Daha önce denemediğin şeyler için yapamam deme. Belki, “neden daha önce denemedim, çok kolaymış” diyebilirsin. Diyelim ki, gerçekten birçok kez denedin fakat başarılı olamadın, en azından denedim dersin. Ne olursa olsun, yaptığın ya da denediğin şeylerin sonu başarısızlıkla bitse bile artık o konu hakkında bilgi sahibi olur.

“Kendini geliştirmek demek illa başarıya ulaşmak demek değil.”

2. Sorumluluklarından Kaçma


Sorumluluklarından kaçtıkça o sorumluluklar birikir ve üstesinden gelmek daha zor olur bu da seni sorumluluklarından daha da uzaklaştırır. Bu yüzden zamanında işe koyulman gerekiyor. İşe koyulurken seni motive edecek şeylerden bir tanesi “ajanda kullanmak”.
Bir işi bitirdikten sonraki huzurunu düşün, bunu düşünmek seni harekete geçirecektir. Bazen duşa bile girmeye üşendiğin zamanlar olabilir, “neyse yarın sabah duş alırım” dersin fakat sabah olduğunda “keşke dün akşam alsaydım” diyebilirsin.

“Keşke demek yerine iyi ki diyin.”

“Sorumluluklarını ertelemek seni hammalaştırır.”

3. Çevreni Genişlet ve Çevrendekilerle Kariyer Planlamaları Yap


Farklı insanlar, tecrübeler,  düşünceler, bilgiler ve farkındalıklar; bunlar senin hayatını daha verimli hale getirir. Aynı kişilerden aldıkların bir süre sonra sınırlayıcı ve belirleyici olur çünkü kişilerin düşünce yapıları ve davranışları seninle bütünleşir. Çevreni geniş tutup, o insanların düşüncelerine, eleştirilerine ve önerilerine kapalı olma. İlla uygulamak zorunda değilsin tabii ki ama sana verilenler sende farklı fikirlere ilham olabilir.

Bazen kendinizde fark edemediğiniz şeyleri, çevrenizdeki insanlar fark edebilir ve sizin de ilginizi çekebilecek düşünceler ortaya çıkabilir. Bu yüzden, kariyer planlamalarında çevrende ki insanların fikirlerini isteyebilirsin ve aklındakileri onlara danışabilirsin.

“Seçenekleri başkası üretse de seçim sizin.”

4. Yeni Bilgiler Edin


Bazı şeyleri çok iyi biliyoruz gibi gelir ve sırf bu yüzden o konu hakkında gelen bilgilere kendimizi kapatırız, üstüne bir şeyler eklemeye gerek duymayabiliriz. Bu bir yanılgıdır. Bilgileri güncel tutmak gerekiyor ve yeni bilgilere açık olmamız gerekiyor. İlginizi çeken şeyleri araştırın ve konuya karşı yapılan yorumları değerlendirin, beyninizi bu sayede aktif tutmuş olursunuz. Güncel haberleri takip edin. Ortamda güncel konular konuşulduğunda en azından konuya hakim olmasanız bile yorum yapabilecek kadar bilginiz olur ve bu sayede diğerlerinden edineceğiniz bilgilerle birlikte konu hakkında daha çok fikir edinmiş olursun.

5. Korkularının Üzerine Git


Korktuğun için kaçtığın her şey, karışına çıkan fırsatlar olabilir ve fırsatlar insanların karşısına her zaman çıkmaz. Bu yüzden korkularınla yüzleş. Tanımadığın birini ya da bilmediğin bir şeyi kafanda büyütebilirsin. Belki, korkuların kafanda büyüttüğün kadar değildir. Korkular, insanı geriye atar ve kişinin üstünde stres oluşturur bundan dolayı performansın normalden daha düşük olur bu yüzden yılmadan devam et korkularının üzerine git.

6. Kendini Farkına Var ve Kendini Eleştir


Her insan dört dörtlük değil. Kendinde eksik olan şeyleri, kendini sorgulayarak bulabilirsen, çözüme ulaşmak senin için daha kolay olacaktır. Eğer, kendimizi bilirsek ve eksiklerimizi kabullenip, farkında olursak, onları düzeltmek daha kolay olacaktır. Kendimizle ilgili şeyleri, halletmediğimiz sürece, ilerlemekte zorlanır ya da yavaşlarız.

7. Zorluklarla Mücadele Et


Maalesef her şey el bebek, gül bebek ilerlemiyor. Her insanın zorluk kavramı yapabildiklerine ve becerilerine göre farklılık gösterir ve zor olarak gördüğü her neyse, onu mücaleden uzaklaştırabilir. Karşına çıkan zorluklarla mücadele etmen gerek ancak o zaman başarı kokuları burnuna gelir. Zaten sana kolay gelen şeyleri yapabiliyor ve başarıya ulaşabiliyorsun. Önemli olan büyük başarılar elde etmek ki zaten büyük başarı dediğimiz şey sana zor gelen şeylerdir. Bu yüzden zorlu yollarda yürümek hem seni güçlendirir hem de BÜYÜK başarıya ulaştırır.

  • İnsanın kendini geliştirmesi için öncelikle kendinden başlaması lazım. Kendini farkına vardıktan ve kendinde eksik olan şeyleri belirleyip çözüm bulduktan sonra diğer her şey daha kolay gelmeye başlayacak. Özgüvenini yüksek tut, bu yolda sana en çok yardım edecek şeylerden bir tanesi özgüvenin. Bu sayede yaptığın atılımların üstesinden gelmek daha kolaylaşacak. Bu yolda kendini rekabet içinde bulabilirsin. Rekabet sana “gelişimi” hissettirecektir çünkü rekabet ortamında daha çok üretirsin. Sonuç olarak yapılanın her zaman daha iyisi vardır ve rekabet içindeyken sürekli bir ilerleme içinde olursun.

Beyin sadece en çok söylediğiniz şeye inanır. Ona kendiniz hakkında ne söylerseniz, onu yaratacaktır. Başka seçeneği yoktur. Shad Helmstetler

Önerilen Yazılar

Yorumunu Bekliyorum