Kategoriler, Kişisel Gelişim

Etkili İletişimin 7 Temel Maddesi

İletşim kısaca duygu ve düşüncelerin belli yollarla karşı tarafa aktarılmasıdır. Bu yollar sözlü ve yazılı olarak ya da beden dili kullanılarak gerçekleşebilir. İletişime geçmek bu kadar kolaysa neden iletişim anında sorunlar yaşıyoruz? Duygu ve düşüncelerinizi söylemekten çok onları nasıl ifade ettiğiniz önemlidir. Tabii, iletişim için sadece sözlü ifadeler ön planda değildir. İnsanların birbirlerini dinleme şekilleri, bakış ve duruşları da bir o kadar önemlidir. İstediğimiz şey kendimizi doğru ve net bir şekilde ifade etmek. Bunu etkili iletişimle gerçekleştirebiliriz. Peki, etkili iletişimi nasıl sağlarız?

ETKİLİ İLETİŞİM BECERİLERİ

Etkili iletişim sağlayabilmek için etkili iletişim becerilerine sahip olmamız gerekiyor.

Kendinizi Tanıyın

Kendinizi farkında olmanız iletişim için önemlidir. İstediğiniz şeyler, ihtiyaçlarınız ve karşı tarafa vermek istediklerinizi farkında olmanız gerekiyor. Ne istediğinizi bilmeden konuşmak, iletişimi kesintilere uğratacak ve hedeflediğiniz şey, baştan olumsuz sonuçlanacaktır.

Kendini doğru ifade etmek

Belki de çoğumuzun dert ettiği durum. Sen mi anlamıyorsun, ben mi anlatamıyorum?

Aslında ikisi de olabilir ama şu an da odaklandığımız “ben mi anlatamıyorum?” kısmı.

Kendini doğru bir biçimde ifade etmek için doğru kelimeleri seçmek ve doğru telaffuz etmek olayın püf noktası. Söylemek istediklerinizi, kelimeleri doğru sıraya dizerek ve doğru yerlerde es vererek gerçekleştirin.

Oku, baban gibi eşek olma.

Oku baban gibi, eşek olma.

 

Empati Kurun

Karşısınızdaki insanlara karşı empati kurmak iletişiminizi güçlendirir. Yani, iletişimde olduğunuz kişilerin yerine kendinizi koymak, iletişimin daha olumlu devam etmesini sağlar. Siz, onları anladığınızı hissettirmiş olursunuz, bu da iletişimde olduğunuz kişilere pozitif duygular yaşatır ve kendilerini sizin karşınızda daha rahat hissederler.

Önyargısız ve Hoşgörülü Olun

İletişim sırasında önyargılı olmanız iletişimi zayıflatır. Karşınızdakine karşı kapalı fikirleriniz olmasın. Örnek olarak, kişi önyargı beslediğiniz bir iş yapıyor olabilir, ama belki de bunun için geçerli sebepleri vardır. İlk önce karşınızdaki insanı tanıyın ve ona karşı hoşgörüyü elden bırakmayın. Bu iletişiminizin daha samimi olmasını sağlar.

Eleştirilere Karşı Açık Olun

 

İletişimde sorun yaşanan en kritik konulardan bir tanesi eleştiriye kapalı olmaktır. Çoğumuz eleştiri diyince, olumsuz bir şeymiş gibi algılıyoruz fakat sadece olumsuz olarak nitelendirmemek lazım. Yaptıklarınızın ve söylediklerinizin doğru olduğunu düşündüğünüz zaman, gelen olumlu eleştiriler gözünüze çarpmıyor ve bir tebessüm ya da teşekkürle sona eriyor. Gel gelelim bir de olumsuz eleştiriye… Karşınızdaki, size karşı olumsuz bir eleştiri yaptığında, genelde kendinizi savunmaya geçersiniz ya da kabullenememe durumuyla agresifleşirsiniz. Bu durum karşınızdaki insanı tedirgin edebilir. Sizin iyiliğinizi düşünerek yaptığı olumsuz bir eleştiri sonrasında, bir dahaki görüşmenizde, sizinle olan iletişiminde açık ve rahat olamayacaktır. Bunun için karşınızdaki insanların sözlerine değer verdiğinizi hissettirin. Bu sayede karşılıklı olarak güven duygusunu da güçlendirmiş olacaksınız.

 

NOT:Sürekli eleştirel konuşan biriyse siz de onu bu konunda eleştirebilirsiniz.

 

Diksiyon ve Beden Dilini Doğru Kullanın

 

İletişimin can alıcı noktasına geldik. Eğer kişinin konuşma becerisi varsa, sabaha kadar dinle sıkılmazsın, yani tadına doyum olmaz. Kurallara uygun, akıcı ve anlaşılır konuşmak, sizin konuşma becerisine hakim olduğunuzu gösterir. Bunun yanında, sesinizi etkin kullanmanız ve sesleri doğru, iyi bir şekilde söylemeniz de önemli.

Karşı tarafa iletilmek istenen sadece söylenenlerle değil, beden diliyle de desteklenmelidir. Beden dilinde, jest ve mimiklerimiz olmazsa, olmazlarımızdan. Tabii, beden dilini kullanayım derken kendinizi pandomim yaparken bulmayın. Jest ve mimik kullanımının dozunu kaçırırsak karşı tarafı yormuş oluruz ve söylediklerimize odaklanamaz. Yani, söyledikleriniz arka fonda kalır, hareketleriniz ise ön plana çıkar.

 

Karşınızdakini Etkin ve İlgili Dinleyin

 

Çok konuştuk biraz dinleyelim. Konuşmak kadar karşı tarafı dinlemekte etkili iletişim için büyük rol oynuyor. İyi bir dinleyici olmak, karşınızdaki insanın, iletmek istediklerini daha rahat, samimi bir şekilde, kısa kesmeden ve içinden geldiği gibi aktarmasını sağlar.

 

Bir öğretmen klasiği olarak “ Dinlemeyecekler, sınıftan çıksın! Yok yazmayacağım.”

 

Biz de karşımızdakini etkin ve ilgili bir şekilde dinlemezsek sınıftan kovuluruz. Hatta belki, bu devam ettikçe yok yazılırız, belli olmaz.

 

Nasıl İyi Bir Dinleyici Olabilirsiniz?

 

  • Karşınızdakine dikkatinizi vermekle başlayabilirsiniz.

 

  • Karşınızdaki konuşurken sürekli araya girerek, lafını bölmeyin.

           “Kusura bakma, lafını böleceğim ama…” Biri de çıkıp, “Kusura bakıyorum iki dakika dinle” demiyor tabii.

 

  • Göz temasınızı kurun ki onu dinlediğinizi hissetsin.

 

  • Yargılamadan, karşı tarafın duygu ve düşünclerini anlamaya çalışın.

 

  • Dinlerken sürekli etrafa bakmayın ya da başka şeylerle uğraşmayın.

           “Sen anlat, kulağım sende.” Sen bendesin de, ben sende miyim?

 

  • Karşı tarafı dinlerken, karşınızdakinin beden diline de dikkat edin. Bu sayede, söylemek istediklerini, duygu ve düşüncelerini daha net anlayabilirsiniz ve sizde sözlü ya da sözsüz bir şekilde onu dinlediğinizi

belli edin.

 

 

Önerilen Yazılar

Yorumunu Bekliyorum