Kategoriler, Kişisel Gelişim

Aşk Acısından Kurtulma Yolları

Çoğu kişi aşkı ve sonrasında ayrılıkla beraber aşk acısını tatmıştır. Bazıları terk edilmiştir, bazıları severek ayrılmıştır, bazıları sevgisi bittiği için ayrılmıştır ama ayrılık ayrılıktır. Her türlüsü acı verir. Sevgisi bittiği için ayrılan kişiler için bile geçerli çünkü bir ilişki sadece sevgiyle ilerlemiyor. Sevgi, bağlılık, güven, anılar, birlikte kazanılan tecrübeler bunların hepsi ilişkiye dahil. Bu yüzden sevgi bitmişse bile ayrılık acı verir. Tabii aşk acısının üstesinden gelme kişiden kişiye, olaydan olaya değişir. Herkesin olaylara ve kişilere yüklediği anlamlar farklı olabiliyor, ayrılık sürecinde yaşadıklarını farklı şekilde değerlendirebiliyor, bu yüzden herkes acısını farklı şekilde yaşayıp, farklı şekilde yansıtıyor.

Benim istediğim aşk acısını olabildiğince kısa tutmak ama aşk acısı yaşamamanızı sağlamak değil. Böyle bir şey, amacım dahilinde olamaz çünkü her duygunun yaşanması lazım, bu acılarınız bile olsa. Aksi takdirde içinizde tuttuğunuz, yaşamaktan kaçtığınız her duygu ilerisi için ve psikolojiniz açısından iyi olmayacaktır.

Dünün acısı, bugünün gücüdür.  Paulo Coelho

Ayrılığı Kabullen

Yaşadığın çoğu şeyi, iyi kötü yalnız yaşamıyorsun ve zaman akıyor. Anılarını bir düşün, şu anda anılarına eşlik eden insanların bazıları hala seninle, bazıları değil. Emin ol ileride kim bilir anılarını anımsarken kaç kişi daha eksilmiş olacak hayatından, ama birileri eksilirken bi yandan da yeni kişilerle yeni anılar edineceksin.

İlişkiniz sona erdi. Evet, güzel hatıraların var ve bu hatıralarda yalnız değilsin. Anıların her aklına geldiğinde onu da hatırlayacaksın. Bu, zamanla acı yerine “Buda böyle bir anıydı işte.” dedirtecek. Başta inanamayacaksın, asla geçmeyecekmiş gibi gelecek, gözyaşların belki hislerine ortak olacak ama geçecek işte. Bunu farkında olman acını yaşarken sana yardımcı olacaktır. Eğer ayrılığı kabul edersen, üstesinden gelmek için büyük bir adım atmış olursun. Diyelim ki, kabullenmedin. O zaman olacakları özet şeklinde anlatayım. Her hareketini takip edeceksin, seninle ilgili ip uçları bırakır umuduyla onun hayatının içinden çıkamayacaksın, bu sefer kendi hayatını aksatacaksın. Ufak bir kırıntıda umutlanacaksın ve devamı gelmeyince hayal kırıklığına uğrayıp acını güncellemiş olacaksın. Bu yüzden ayrılığı kabullen ve onun hayatı yerine kendi hayatını yaşa.

 

İçindekileri Yazıya Dök

Ona yazmak yerine hislerini, yaşadıklarını, bulunduğun durumu yazıya dökmeye başla, emin ol kendini azda olsa rahatlamış hissedeceksin. Sonuçta içimizdekileri bir şekilde aktarmak isteriz, diğer türlü içimizde tuttuğumuz her şey bizi kötü etkiler. Yazmak, hislerini daha rahat ifade etmeni sağlar, kabullenmek istemediğin şeyler bile bir bakmışsın kağıda işlenmiş. Bu sayede gerçek hislerini ortaya çıkarmış olursun.

( Sitemin “ Benimle Paylaş” bölümüne bir göz at istersen.)

 

Klişelerden Uzak Dur

Dışarıdan en çok duyduğum iki cümle var.

  • Alışveriş yap.

Yapma! O duygusal çöküntüyle alışverişe çıktığın zaman gereksiz şeyler alabilirsin ya da alacağın şey kıyafetse, denediklerini kendine yakıştırmayabilirsin ve bu durum seni daha kötü etkiler.

  • Birileriyle flörtleş

Flörtleşme! Acılarınızı hafifletecek olan karşı cins mi olmalı? Özgüven ve öz saygımız olması gereken seviyede olduğu sürece böyle basit çözümlere gerek kalmaz. Sırf acın hafiflesin diye flörtleştiğin kişi, senden çok hoşlanabilir. Bu, seni nasıl hissettirir?

 

Ortak Arkadaşlarınızla İletişimi Azalt

Ortak arkadaşlarınızla iletişime geçerek ondan haber almamaya çalış. Onun konusunu açsalar bile, mümkün olduğunca konuyu kapat. Sürekli olayları güncel tutmak sana iyi gelmeyecektir. Bir de,  gerçekten senin yanındalar mı, yoksa yapmacıklar mı bunu asla bilemezsin. Söylediklerine güvenmekte zorlanabilirsin. En azından bu dönemi sakince atlatana kadar mesafeli olabilirsin.

 

Kitap Oku

Kitap okumak, kafanı dağıtacaktır. Bu dönemde kişisel gelişim odaklı kitaplar seçebilirsin.  Bazen başkalarına derdini anlattığında, seni anlamadıklarını düşünebilirsin. O zaman, seni anlayabilecek kitaplar seç. İnsana en iyi gelen şeylerden bir tanesi aynı şeyleri yaşadığı biriyle dertleşmek çünkü onu anlayan ve hisseden biri, kişiye daha çok güven ve rahatlık verir. Eğer etrafınızda öyle biri yoksa kitaplar, yaşadıklarınıza ortak olacaktır.

 

 Eve Kapanma ve Sosyalleş

Kendini eve kapatıp, düşüncelerini sadece o kişiye sabitleyip akşama kadar tavana bakma mesela.

Arkadaşlarınla buluş günün tadını çıkarmaya bak. Biliyorum, hiç içimden gelmiyor diyeceksin ama çıkmalısın. Yeni yerler keşfetmekle başlayabilirsin, yeni şeyler deneyimlemek, kişinin oraya daha çok odaklanmasını sağlar ve bu sayede kafan dağılmış olur. Yeni insanlar tanı, bu sayede daha farklı bir sohbetin içinde bulacaksın kendini ve odak noktan, onları çözümlemekte, anlamakta ve tanımakta olacak.

Bu arada bu bölümü okurken içinden “ Ama her yerde anılarımız var.” diyebilirsin.

Korkularının üzerine git.

Anılarının geçtiği yerlere, mekanlara yüklediğin anlamları değiştirmekle başlayabilirsin. Nasıl mı ?

Yeni tanıştığın insanlarla o yerlere gidip, oraya yeni anlamlar yükle bu şekilde artık orayla bağdaştırdıkların değişecektir.

 

Acını Küçümse  

Acını gözünde büyütürsen, acının üstesinden gelmek senin için daha zor olur.

Asla unutamayacağım, onsuz asla yapamam, bu hayat böyle geçmez, barışmak için her şeyi yaparım gibi cümlelerden uzak dur çünkü acın hafiflediği an, onsuz yapabildiğini göreceksin.

 

Kendini Geliştir

Hiçbir zaman bir insan için yapman gereken şeyleri erteleme. Unutma önce sen! Bencilce gelebilir fakat insanın önce kendini bilmesi, kendini farkına varması ve kendini sevmesi lazım.

Hayallerine yaklaşmak için adımlar at, başarısız olsan bile asla vazgeçme çünkü her başarısızlık seni başarıya yaklaştırır. Benim bir hayalim yok diyorsan, gelecek planlaması hazırla kendine ve onun üzerine hayaller kur. Bu da tatmin edici gelmediyse hobiler edinebilirsin.

 

Müzik Dinle

Müzik ruhun gıdasıdır.

Müzik dinle diyorum ama aç bir müslüm baba moda gir demiyorum. Fakat, o şarkılar sana iyi geliyorsa dinle. Sonuç olarak şarkılara bile bizler anlam yüklüyoruz. Hüzünlü bir şarkı bile olsa, bize huzur verebilir. Önemli olan şarkıyı neyle bağdaştırdığımız.

Örnek: Müslüm Gürses- Affet şarkısı en yakın arkadaşınla şarkınız olabilir ve o şarkıyı dinlerken, mutlu anılarınız aklına gelebilir.

Tabii, moda sokuyorsa işler farklı. O zaman sana enerji veren müzikler dinleyebilirsin. E üstüne bir de dans ettin mi, keyfine diyecek yok.

 

Ufak Bir Teselli

Aşk acısı, insanın kalbini sıkıştırır ve sanki hiç geçmeyecekmiş gibi hissettirir. Geçmişinizde size böyle hissettiren şeyleri düşünün. Onlar içinde geçmeyecek diye düşünürken bakın geçti bile. Bu bir zincirlemedir. Bu tecrübelerinizin tadını çıkarın ve her tecrübeyi bir sonraki adımlarınız için kullanın. Unutmayın, her duygu yaşanmaya değer. Nasıl ki, mutluluklarımızı yaşıyorsak acılarmızı da yaşamamız lazım. Fakat … Nasıl ki, bir mutluluğu iki ay aynı duyguyla yaşamıyorsak acılarımızı da bu kadar uzun süre yaşamamamız lazım. Güçlü dur ve bir insanın senin sağlığından daha önemli olmadığını kendine hatırlat. Karşına doğru insan çıktığı zaman bu acıları hüzünle değil gülümseyerek anacaksın. Her şeyin hayırlısı deriz ya,  gerçekten senin için umarım hayırlısı budur.

 

 

 

Önerilen Yazılar

Yorumunu Bekliyorum